UEFA NATIONS LEAGUE 2020 – 2021

UEFA NATIONS LEAGUE 2020 / 2021

Βαθμολογίες, πρόγραμμα, αποτελέσματα και όμιλοι του UEFA Nations League (Πρωτάθλημα Εθνών 2020 – 2021)

Το Sportdata σας προσφέρει όλους τους ομίλους, τα αποτελέσματα και το ολοκληρωμένο πρόγραμμα της δεύτερης έκδοσης του Πρωταθλήματος Εθνών της ΟΥΕΦΑ.

Η συγκεκριμένη διοργάνωση αντικαθιστά σε πολύ μεγάλο ποσοστό τα φιλικά που θα έδιναν οι εθνικές ομάδες, αγωνιζόμενες πλέον απέναντι σε “ισάξιους” αντιπάλους (όπως ορίζονται από την βαθμολογία της UEFA). Το σημαντικότερο όμως είναι πως τo UEFA Nations League θα βγάλει στο τέλος τα 4 εναπομείναντα εισιτήρια για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022.

Ξεκαθαρίζεται, πως τα προκριματικά του Μουντιάλ θα διεξαχθούν κανονικά όπως πάντα, με 10 ομίλους εκ των οποίων οι 2 πρώτοι εξασφαλίζουν την πρόκριση. Στην ουσία, το UEFA NATIONS LEAGUE δίνει την δυνατότητα να προκριθούν κάποιες χώρες που δεν θα τα καταφέρουν μέσω των κανονικών προκριματικών.

Τα παιχνίδια του Nations League στους 16 συνολικά ομίλους θα είναι της μορφής εντός και εκτός με κανονική βαθμολογία, και θα διεξαχθούν τον Σεπτέμβρη, Οκτώβρη και Νοέμβρη του 2020.

Οι τέσσερις χώρες που θα τερματίσουν πρώτες στους ομίλους της League A, θα παίξουν μεταξύ τους τον Σεπτέμβρη του 2021 σε φορμάτ που θυμίζει Final 4. Δηλαδή δύο ημιτελικοί, μεγάλος και μικρός τελικός. Μία από τις τέσσερις αυτές χώρες θα φιλοξενήσει αυτά τα παιχνίδια (Θα γίνει αργότερα γνωστό ποια θα είναι αυτή). Οι συγκεκριμένοι αγώνες δεν έχουν καμία σχέση με πρόκριση στο Μουντιάλ, και γίνονται απλά για χρηματικά έπαθλα.

Τέλος, η διοργάνωση ολοκληρώνεται με τα Play-Out (μπαράζ υποβιβασμού), που διεξάγονται τον Μάρτη του 2022.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

LEAGUE A:

A1: Ολλανδία, Ιταλία, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Πολωνία
A2: Αγγλία, Βέλγιο, Δανία, Ισλανδία
A3: Πορτογαλία, Γαλλία, Σουηδία, Κροατία
A4: Ελβετία, Ισπανία, Ουκρανία, Γερμανία

LEAGUE B:

B1: Αυστρία, Νορβηγία, Βόρεια Ιρλανδία, Ρουμανία
B2: Τσεχία, Σκωτία, Σλοβακία, Ισραήλ
B3: Ρωσία, Σερβία, Τουρκία, Ουγγαρία
B4: Ουαλία, Φινλανδία, Ιρλανδία, Βουλγαρία

LEAGUE C:

C1: Μαυροβούνιο, Κύπρος, Λουξεμβούργο, Αζερμπαϊτζάν
C2: Γεωργία, Βόρεια Μακεδονία, Εσθονία, Αρμενία
C3: Ελλάδα, Κόσοβο, Σλοβενία, Μολδαβία
C4: Αλβανία, Λευκορωσία, Λιθουανία, Καζακστάν

LEAGUE D:

D1: Νησιά Φερόε, Λετονία, Ανδόρα, Μάλτα
D2: Γιβραλτάρ, Λιχτενστάιν, Σαν Μαρίνο

Οι ημερομηνίες:

1η αγωνιστική: 3-5 Σεπτεμβρίου 2020

2η αγωνιστική: 6-8 Σεπτεμβρίου 2020

3η αγωνιστική: 10-11 Οκτωβρίου 2020

4η αγωνιστική: 13-14 Οκτωβρίου 2020

5η αγωνιστική: 14-15 Νοεμβρίου 2020

6η αγωνιστική: 17-18 Νοεμβρίου 2020

Final-4: Σεπτέμβρης 2021

Play-Off: 24-29 Μαρτίου 2022

Κανονικά Προκριματικά Μουντιάλ 2022: 25 Μαρτίου 2021 – 29 Μαρτίου 2022

MENOY:

UEFA NATIONS LEAGUE 2020-21